Četvrti međunarodni HPV dan na Sveučilištu Sjever

Sveučilište Sjever se i ove godine pridružilo drugim eminentnim svjetskim organizacijama kako bi obilježilo četvrti Međunarodni dan za podizanje svjesnosti o HPV infekciji (International HPV Awareness Day). Organizaciju predvodi Međunarodno društvo za papilomaviruse (International Papillomavirus Society) s ovogodišnjom geslom HPV: virus kojeg možemo svi pobijediti (HPV: A Virus We Can All Beat). Kao dio ove kampanje, Odjel za sestrinstvo Sveučilišnog centra Varaždin, Sveučilišta Sjever će u četvrtak, 4. ožujka 2021. godine s početkom u 17 sati virtualnim putem u realnom vremenu organizirati “HPV Dan”, s primarnim ciljem podizanja svijesti studenata i svih drugih zainteresiranih osoba o ovoj infekciji.

Uz glavnog organizatora izv. prof. dr. sc. Tomislava Meštrovića, nastavnika na Sveučilištu Sjever, ovom događaju će kao glavni predavači prisustvovati i prof. dr. sc. Nancy I. Ebu Enyan, dekanica Fakulteta za sestrinstvo i porodništvo Sveučilišta Cape Coast u Gani s temom predavanja: “Stavovi, znanje i prihvaćenost vakcinacije i probira na rak vrata maternice u Gani”, zatim doc. dr. sc. Vanja Kaliterna, prim. dr. med., voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda te docentica na Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu s temom predavanja: “Što možemo napraviti u prevenciji nastanka raka vrata maternice?”, te Ivana Stančić Soldatek, mag. med. tech., diplomantica Sveučilišta Sjever s temom predavanja Spolni odgoj u srednjoškolskoj populaciji uslijed pandemije COVID-19 bolesti: rezultati usporednog istraživanja”.

Cilj ovog dana jest potaknuti razgovor i razmjenu ideja, znanja i znanstvenih spoznaja o humanom papilomavirusu (HPV) te bolestima do kojih može dovesti, a posebice o dostupnim metodama prevencije.

S obzirom na to da su nam trenutno svima životi promijenjeni zbog pandemije jedne druge virusne bolesti, ove godine kampanja stavlja naglasak na činjenicu da za HPV već imamo znanje i alate pomoću kojih se možemo boriti protiv ove infekcije, uz važnost uključivosti i zajedničkog djelovanja na globalnoj razini. Shodno tome, i izborom predavača ovim događajem želimo naglasiti značajnost međunarodne suradnje i razmjene iskustava. Više o Međunarodnom danu svjesnosti o HPV infekciji možete pronaći na: https://www.askabouthpv.org/. Nadamo se vašem odazivu u što većem broju.

Raspored

17:00-17:10 - Otvaranje 4. međunarodnog Dana svjesnosti o HPV infekciji (International HPV Awareness Day 2021), pozdravna riječ Pročelnice Odjela za sestrinstvo Sveučilišnog centra Varaždin Sveučilišta Sjever

17:10-17:30 - Izv. prof. dr. sc. Tomislav Meštrović, dr. med., Sveučilište Sjever - Tema predavanja: "Temeljne i kliničke značajke humanog papilomavirusa (HPV) te javnozdravstveni značaj u sklopu spolnog i reproduktivnog zdravlja"

17:30-18:00 - Prof. dr. sc. Nancy I. Ebu Enyan, dekanica Fakulteta za sestrinstvo i porodništvo, University of Cape Coast, Gana. Tema predavanja: "Stavovi, znanje i prihvaćenost vakcinacije i probira na rak vrata maternice u Gani"

18:00-18:30 - Doc. dr. sc. Vanja Kaliterna, prim. dr. med., Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije i Sveučilišni odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu - Tema predavanja: "Što možemo napraviti u prevenciji nastanka raka vrata maternice?"

18:30-18:50 - Ivana Stančić Soldatek, mag. med. techn. - Tema predavanja: "Spolni odgoj u srednjoškolskoj populaciji uslijed pandemije COVID-19 bolesti: rezultati istraživanja"

18:50-19:00 - Diskusija i zatvaranje skupa

Prilozi