Jačanje znanstveno-nastavnih kapaciteta Sveučilišta Sjever

U Sveučilišnom centru Varaždin obavljena je svečana primopredaja ključeva treće zgrade u sklopu bivšeg vojnog kompleksa u Križanićevoj ulici koja će do iduće godine osnažiti znanstveno-nastavne kapacitete Sveučilišta Sjever. Varaždinski gradonačelnik Goran Habuš uručio je rektoru Sveučilišta Sjever prof. dr. sc. Marinu Milkoviću ključeve zgrade ukupne površine oko 2000 m2.

Sveučilište Sjever u ovoj zgradi planira smjestiti dva studijska programa iz područja tehničkih znanosti: Proizvodno strojarstvo i Graditeljstvo. Nakon cjelovite obnove u njoj će biti uređene nove prostorije za znanstveno-istraživački rad kao i određeni broj predavaonica. U potkrovlju, koje do sada nikada nije bilo u funkciji, planirano je uređenje ureda-kabineta za nastavno osoblje Sveučilišta. Radovi na obnovi mogli bi početi kroz dva tjedna. Prva faza uređivanja odnosi se na poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade u sklopu koje će se sredstvima Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost obnoviti toplinska ovojnica zgrade, zamijeniti otvori, kondenzacijski kotlovi te LED rasvjeta. U sklopu energetske obnove izvršiti će se i obnova zgrade 1. Druga faza uređivanja odnosi se na unutarnje uređenje zgrade te opremanje namještajem i znanstveno-nastavnom opremom. Ukupna investicija u građevinski dio radova premašuje 9 milijuna kuna, dok će s opremanjem iznos ulaganja biti i značajno veći.

Rektor Milković je zahvalio gradonačelniku Habušu, istaknuvši dobru suradnju Sveučilišta Sjever s Gradom Varaždinom: „Mi više nismo visokoškolska ustanova kojoj je osnivač jedinica lokalne samouprave, sad smo javno sveučilište kojim raspolaže Republika Hrvatska, ali dobri odnosi i kvalitetna suradnja koje smo imali ranije nastavljaju se i dalje. Grad je uvijek podupirao razvoj sveučilišta i iako se promijenio osnivač, mi smo ostali ovdje, ove zgrade su ovdje i služit ćemo prije svega na korist ovom gradu i ovoj regiji.“
Varaždinski gradonačelnik Habuš izrazio je zadovoljstvo primopredajom zgrade. „Drago mi je da nakon dvije godine od donošenja odluke, prema kojoj ovu zgradu dajemo na trajno korištenje Sveučilištu Sjever tako dugo se bavi ovom djelatnošću i uz uvjet da osigura financiranje, što je i učinjeno, predajemo ovu zgradu. Nadam se da će i DUUDI prepoznati realne potrebe Sveučilišta Sjever i dodijeliti im jedan dio objekata u vojarni u Optujskoj, što bi tom prostoru dalo i novu dušu, novi život koji tražimo. Znate da radimo i preko programa Europske unije Urbact i svih drugih mogućih načina da od DUUDI-ja taj objekt dobijemo u vlasništvo.“