KNOWLEDGE FOR EVERYONE – ZNANJE ZA SVE

Regionalna mreža lokalnih obrazovnih ustanova
(projekt financiran od strane Europske unije)


CJELOŽIVOTNO OBRAZOVANJE
Obrazovanje odraslih, kao dio cjeloživotnog učenja, ključni je instrument za postizanje većega stupnja zapošljivosti pojedinaca te za uklanjanje jaza koji postoji između ponuđenih i traženih kompetencija na tržištu rada. Prema Zakonu o obrazovanju odraslih, obrazovanje odraslih u Hrvatskoj je definirano kao cjelina procesa učenja odraslih namijenjenih ostvarivanju prava na slobodan razvoj osobnosti, osposobljavanja za zapošljivost (stjecanje kvalifikacija za prvo zanimanje, prekvalifikacije, stjecanje i produbljivanje stručnog znanja, vještina i sposobnosti) i osposobljavanje za aktivno građanstvo. Obrazovanje odraslih temelji na načelima cjeloživotnog učenja, racionalnoga korištenja obrazovnih mogućnosti, teritorijalne blizine i dostupnosti obrazovanja svima pod jednakim uvjetima, slobode i autonomije pri izboru načina sadržaja, oblika, sredstava i metoda, uvažavanja različitosti i uključivanja, stručne i moralne odgovornosti andragoških djelatnika, jamstva kvalitete obrazovne ponude i poštovanja osobnosti i dostojanstva svakog sudionika. Uz koncept cjeloživotnog učenja najčešće se vezuju ciljevi ekonomske prirode, primjerice postizanje veće konkurentnosti i trajne zapošljivosti. S druge strane ne smiju se zanemariti jednako važni ciljevi koji pridonose aktivnijoj ulozi pojedinca u društvu. Ti su ciljevi poticanje društvene uključenosti, razvoj aktivnoga građanstva te razvijanje individualnih potencijala pojedinaca. Tokom ovog projekta dolazi do mogućnosti da sustav obrazovanja odraslih ojača svoju ulogu pokretača ekonomskoga razvoja - i na lokalnoj i na nacionalnoj razini.


OPIS PROJEKTA

Veleučilište u Varaždinu korisnik je ugovora od dodjeli bespovratnih sredstava za provođenje projekta Znanje za sve (Knowledge for Everyone) koji se u sklopu grant sheme (sheme dodjele bespovratnih sredstava) «Regionalna mreža lokalnih obrazovnih institucija» financira iz IPA programma za Hrvatsku, Komponenta IV. Kroz 12 mjeseci, Veleučilište će zajedno s projektnim partnerima stvoriti i promovirati ključne mogućnosti u obrazovanju kako bi se smanjila nezaposlenost, uzevši u obzir nove zahtjeve za generičkim kompetencijama koje industrija zahtjeva ili će zahtijevati u skoroj budućnosti. Cilj ovog projekta je usavršavanje nezaposlenih i upoznavanje polaznika s ključnim znanjima kako bi stvorili trenutnu zapošljivost, društvenu uključivost te potaknuli polaznike na cjeloživotno obrazovanje. Stoga, nastavno osoblje mora biti spremno prihvatiti nove trendove u obrazovanju, kao što su kreativni pristupi, mobilnost te ključne kompetencije. Kako bi stekli uvid u preporuke EU parlamenta o obrazovanju odraslih, te trendovima i modernim pristupima u obrazovanju odraslih, sve osobe zaposlene na projektu biti će obvezne konzultirati stručnjaka o obrazovanju (zaposlenom na projektu) i sudjelovati na dva razvojna seminara.
Tijekom provedbe projekta izradit će se i verificirati 2 nova programa usavršavanja: Multimedija i E-poslovanje, te modernizirati 4 postojeća programa koje će ustupiti partnerske institucije: Web dizajn, programiranje za Web, AutoCAD i grafički dizajn. Svaki obrazovni program sastojati će se od ukupno 180 sati – 150 sati osnovnog sadržaja i dodatnih 30 sati ključnih kompetencija. Predviđeno trajanje izvođenja svih programa je ukupno 4 mjeseci.
Verificirani programi provodit će se istovremeno na 5 lokacija – Veleučilište u Varaždinu, Mencl Otvoreno pučko učilište u Karlovcu, Sisku, Zadru i Šibeniku.
Za svaki program predviđeno je 15 polaznika, ukupno 90 polaznika po instituciji (6 programa x 15 polaznika). Kao uvjet za upis u programe usavršavanja polaznici će morati priložiti dokaz o završenoj srednjoj školi, potvrdu da su državljani RH i znanje osnovnih digitalne kompetencije. Nezaposleni prijavitelji imaju prednost upisa.
S osnovnim ciljem smanjenja nezaposlenosti kroz zadovoljavanje modernih zahtjeva tržišta rada, projekt specifično teži osnivanju Centra cjelo-životnog obrazovanja na Veleučilištu, promociji i stvaranju novih mogućnosti u obrazovanju i generalnom unaprjeđenju obrazovnog sustava.

U sklopu projekta planirano je postizanje slijedećih rezultata:
  • osnivanje centra cjelo-životnog učenja na Veleučilištu,
  • opremanje učionica,
  • izrada, modernizacija i verifikacija 6 obrazovnih programa,
  • besplatno usavršavanje 450 polaznika,
  • edukacija i motivacija nastavnog osoblja,
  • informiranje predstavnika regionalnih obrazovnih institucija o modernim pristupima u obrazovanju,
  • jednokratno objavljivanje vodiča za obrazovanje «Knowledge booklet».

KONTAKT INFORMACIJE

Veleučilište u Varaždinu , J.Križanića 33, 42000 Varaždin
Voditelj projekta - Jelena Kučan, jelena.kucan@velv.hr, +385 42 493 352,

POU Mencl Zadar, Nino Mencel, zadar@mencl.hr, +385 23/313-603,
POU Mencl Šibenik, Martina Šaban sibenik@mencl.hr, +385 22/213-330,
POU Mencl Sisak, Ivo Mencel , sisak@mencl.hr +385 44/540-574,
POU Mencl Karlovac, Dražen Biljak, karlovac@mencl.hr , +385 47/601-126.




Veleučilište u Varaždinu namjerava sklopiti ugovor za predavača/trenera za izvođenje nastave za sljedeće programe:

1) Multimedija
2) E-poslovanje
3) Grafički dizajn
4) Web dizajn
5) AutoCAD
6) Web programiranje
7) Međuljudske i građanske kompetencije
8) Engleski jezik
9) Organizacija vlastitog učenja
10) Hrvatski jezik
11) Poduzetništvo
12) Kulturalno razumijevanje i izražavanje

U Republici Hrvatskoj koji će biti financiran sredstvima pomoći iz IPA programa Europske unije.

Potpuni opis poslova predavača/trenera i tekst natječaja dostupan je ovdje:

CORRIGENDUM

Zbog promjene rasporeda održavanja nastave u obrazovnim programima

1) Multimedija
3) Grafički dizajn
6) Web programiranje
7) Međuljudske i građanske kompetencije
8) Engleski jezik
9) Organizacija vlastitog učenja
10) Hrvatski jezik
11) Poduzetništvo
12) Kulturalno razumijevanje i izražavanje

rok za prijavu na natječaj za navedene programe produžen je za 15 dana (do 22.4.2011).

Raspored predavanja za programe AutoCAD , web dizajn i elektroničko poslovanje ostaju ista.

Sažetak ispravaka i ispravljene opise poslova možete na sljedećoj poveznici:

Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost projekta "Znanje za sve" i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledišta Europske unije.